Конспекти уроків з української мови


Тема:         Узагальнення вивченого про лексикологію
(інтегрований урок  української мови та літератури з використанням
мультимедійних засобів)
Мета: узагальнити і систематизувати знання про лексикологію, удосконалити уміння та навички творити переносні значення слів, використовувати правильно у мовленні групи слів за значенням та фразеологізми, поповнити лексичний запас слів учнів; прищеплювати любов до рідної мови та показати силу слова, виховувати в учнів взаємодопомогу та доброту.
Тип уроку: узагальнення матеріалу, урок-казка.
Методи і прийоми: гра, метод вправ, робота з тлумачним словником, вибірковий диктант, творчий диктант, творча робота.
Обладнання: мультимедійні засоби, тлумачні словники.
Хід уроку
Бесіда за запитаннями:
1)     Що таке казка?
2)      Які особливості казок?
 Слово вчителя
Сьогодні ми складемо свою казку, яку назвемо «Влучне слово». В цій казці головними персонажами будемо ми з вами. Саме від того, як успішно виконуватимете завдання, буде залежати хід подій. А допоможе нам у цьому комп’ютер.
  Показ казки
Жила була дівчинка Оленка. І був у неї вірний друг Олень. Досить часто зла  чаклунка спостерігала за ними, як весело вони гралися на галявині. Сумно і заздрісно ставало чаклунці у такі хвилини. Захотілось і їй мати таку чудову подругу, як Оленка.
Чаклунка вирішила заманити маленьку дівчинку у своє царство, викравши Оленя. Вона попередила Оленку, що її друга з'їдять вовки, якщо та вчасно не визволить його.
·        А як би ви вчинили на місці Оленки?
           Не гаючи часу, Оленка кинулась на пошуки друга. Шлях проляг через країну Лексикологія.
·        Що таке лексикологія?
·        Які мешканці живуть у цій країні?
 Мандруючи цією країною, Оленка потрапила до дрімучого лісу. У лісі протікала невеличка річка. Підійшовши ближче, вона побачила, що у воді борсаються якісь слова. Вони потрапили у біду, їх човен перевернувся.
-Допоможіть, допоможіть нам, ми тонемо, - благали вони.
 Презентація завдань на електронній дошці
Завдання:
Розподілити слова у дві колонки: в одну — багатозначні слова, в другу-  однозначні.
Лист, господиня, джерело, ніс, золотий, крило, олівець.
 Дівчинці цю річку потрібно перейти, допоможемо їй, збудувавши міцний місток із словосполучень, де б були вжиті слова у переносному значенні.
 Завдання:
Підібрати словосполучення, які допоможуть передати враження від побаченого і почутого, використовуючи слова у переносному значенні.
·        Що таке словосполучення?
·        Яка будова словосполучень?
·        Якими зв'язками зв'язані між собою слова у словосполученнях?
 Перейшовши безпечно річку, Оленка знайшла стежинку, котра повела її у глиб темного лісу, а там на дівчинку чекала небезпека. Звідки не візьмись з'явились розбійники — Групи слів за значенням.
·        Хто це такі? (омонім, синонім, антонім)
·        Які слова називаються омонімами?
·         Що таке синоніми?
·        Які слова називаються антоніми?
Оленку погодились відпустити, якщо ми з вами виконаємо їх завдання.
 Завдання амоніма:
Відгадати загадку, знайти омонім, скласти з ним речення. Зробити синтаксичний розбір.
Зрізаю я траву, колосся;
В дівчат я сплетена з волосся;
А ще суші довга стрічка,
Що забігає в море, річку.
 Завдання антоніма:
Згадати прислів'я, де використовуються антоніми, записати їх у зошит (по три прислів'я).
 Завдання синоніма:
ГРА «Хто швидше» (діти розбиваються по групах)
Замінити слово великий у словосполученнях синонімами відповідно до його конкретного значення.
Великий вітер, велика гора, велике подвір'я, великий врожай, велиш сім'я, велика людина, велика ніч.
Слова для довідок: сильний, високий, просторий, багатий, численний, відомий, довгий.
 Розбійники Оленку відпустили і та рушила далі. Перелякана, розгублена, втомлена, вона вийшла на невеличку галявину і зрозуміла, що заблукала. Куди ж їй йти далі?
Давайте ми їй допоможемо.
 Фізкультхвилинка: Під музику діти виконують рухи голови вправо, вліво, вгору, вниз, підстрибують, струшують руками, піднімають плечі і опускають.
 Відпочивши, вона вирішила йти далі. До неї долинули звуки чарівної пісеньки. Цікаво стало дівчинці, хто ж то співає. Вона побігла на звуки і потрапила до тітоньки Фразеології. Оленка стала просити її показати дорогу до замку Чарівниці, тітонька погодилась провести дівчинку, якщо ми з вами зможемо пояснити її фразеологічні звороти.
 Завдання:
Пояснити фразеологічні звороти, з одним із них скласти речення.
На сьомому небі —
 Скипіти від злості —
Повісити носа —
Згоріти від сорому —
 Намотати на вус —
Братися за розум —
 Наші друзі уже на кордоні. Але їх не випускають з країни прикордонники.
 Робота з тлумачним словником
 Завдання: знайти у словнику слово прикордонник.
Прикордонники вимагають виконати завдання.
 Завдання:
Пояснити рядки вірша Д. Білоуса:
Процвітай, українська мово,
Заохочуй красою нас:
Що багатший твій слів запас, —
Легше вибрати влучне слово.
Зробити лексичний розбір слова влучне.
 Ми разом з Оленкою та тітонькою Фразеологією на території країни злої Чаклунки. А тут:
Ну й зима - хуртовина та вітрюг.
Ні проїхати, ані пройти.
Третій тиждень небо в завірюсі
Падає на землю степову,
Налітає раз у десять років
Отака скажена крутія
Курява, завія, хуртовина
Заметіль, і хвища, і юга.
 Завдання (вибірковий диктант):
Знайти синоніми до слова хуртовина, виписати їх, та слова вжиті у переносному значенні.
 Наші герої піднімаються по сніговій стежині до замку.
Робота із словником:
Знайти слово замок.
 Дівчинка Оленка добралась нарешті до замку Чарівниці з нашою допомогою.
Але як звільнити Оленчиного друга? Якою зброєю здолати Чаклунку? Адже її чаклунству немає меж.
·        Що ви порадите Оленці?
Так, дійсно, саме переконати її зробити добру справу: відпустити Оленя. А для цього нам з вами слід підібрати переконливі, доречні, потрібні, влучні слова.
 Завдання:
Написати твір-звернення до Чаклунки, використовуючи слова в переносному значенні, фразеологізми, синоніми.
Ми розчулили Чарівницю, вона стала добрішою, готовою відпустити Оленя. Дівчинка зраділа від цієї новини і запропонувала їй свою дружбу.
Та з радістю погодилась. Щасливі Оленка та Олень повернулися додому.
·        Чого навчає нас ця казка?
·        Чому казка називається «Влучне слово»?
·        Яка значимість слова?
·        Чи варто збагачувати свій лексичний запас слів? Яким чином?                                                

        VI. Оцінювання




Тема: Твір у публіцистичному стилі на морально - етичну тему: «Мистецтво у житті людини»
10 клас
Мета:               навчити учнів писати твори у публіцистичному
стилі, формувати в них уміння висловлювати свої думки, логічно,                      критично та образно мислити; виховувати любов до прекрасного.
Тип уроку:      використання знань і формування умінь.
Методи і прийоми: робота в зошитах, дискусія, бесіда, дослідження. Обладнання:  та                 диски з музичними творами,  мультимедійна дошка з відеозаписом, ілюстрації картин відомих художників, підручник, альбомні листи та олівці.
II. Оголошення теми і мети уроку
 ПІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда з учнями:
1)               Якими стилями мовлення користуються при спілкуванні?
2)               Де використовуються публіцистичний стиль?
3)               Яка мета спілкування у публіцистичному стилі?
4)               Які ви знаєте основні види висловлювання?
5)               Які основні стильові риси?
6)               Які найбільш характерні мовні засоби?
7)               Які проблеми суспільства можна віднести до морально- етичних?
8)               Чи можна сказати, що тема, яку ми виносимо на обговорення, пов'язана з морально-етичною проблемою?
Короткий запис у зошитах
IV. Підготовка до написання твору
Слово вчителя
Так як публіцистичний стиль використовується у журналістиці, зокрема у статтях, то і твір потрібно буде написати у вигляді статті. А ви попробуйте себе у ролі журналіста.
Вашим домашнім завданням було дослідити питання: мистецтво у житті людини. Кожен із вас брав інтерв'ю у різних людей, які мають певне відношення до мистецтва: у відомого місцевого художника Б.М. Негоди, викладача училища культури Л.В. Вольської, шкільного психолога Л.А. Литовської, шкільного лікаря Н.М. Андрєєвої. Хтось з вас займався пошуками інформації в газетах, інтернеті, бібліотеці. І, як на мій погляд, тема дуже цікава та актуальна для обговорення.
Але перш ніж говорити про мистецтво, слід знати, що це слово означає.
Учень: Мистецтво - це творча художня діяльність. Види мистецтва: музика, балет, живопис, фізкультура, кіно, література.
Вчитель: Чи не може людина прожити без усіх цих видів мистецтва? Чи потрібно це пересічній людині. Деякі люди вважають зайвим витрачати свій час і кошти на такі дрібниці, як мистецтво. Вони переконані, що на першому плані повинні бути матеріальні цінності, а духовність і моральні цінності лише є як додаток до життя і суттєвого значення для розвитку особистості не мають.
Чи погоджуєтеся ви з такою думкою?
Учень 1: Ні, я не погоджуюся з такою думкою. Взявши інтерв'ю у шкільного психолога Л.А. Липовської, я збагнула значимість і роль мистецтва у житті людини.
Людина народжується на світ з генетично закладеними в неї потенційними можливостями стати саме людиною. А людина відрізняється від тварин тим, що вона може мислити, аналізувати, відчувати, проявлятися у своїх здібностях, інтересах, схильностях, у світобаченні, у рівні розвитку інтелектуальних, творчих процесів. А мистецтво допомагає людині реалізуватися саме в цьому, сприяє гармонійному розвитку особистості: спонукає до прояву почуттів, роздумів, філософських суджень, допомагає збагнути сутність навколишнього світу та розвивати естетичні смаки.
Учень 2: Люди не можуть жити без музики. Вони слухають музику скрізь, навіть у лісі, прислухаючись до співу птахів.
Музика буває класичною і сучасною. Класична музика виконується у великих залах симфонічними оркестрами. Є багато відомих композиторів, чия музика виконується в наші дні. Класична музика серйозна і потребує хорошого розуміння, інакше вона може здатися нудною та нецікавою.
Більшість людей надає перевагу сучасній музиці. Сучасна музика виконується на телебаченні та радіо. Вона буває різною: поп, рок, диско, реп, техно і т.д. Молодим людям подобається техно і диско музика. Дорослі люди полюбляють джаз, рок і поп. Є багато співаків і гуртів, які виконують ту або іншу музику. Усі знають засновників рок- музики. Це «Бітлз» та Елвіс Преслі. Зараз є багато компакт-дисків із записами різних виконавців.
Учень 3: Я також досліджував це ж питання. І вам хочу запропонувати взяти участь у моєму дослідженні.
Завдання:    прослухати два музичні твори, спіймати уявлений образ і відтворити в малюнках. Перший твір - класичний, другий - рок.
Провести аналіз малюнків та відчуттів. З'ясувати: які кольори переважають.
  Прослуховування музичних творів
Класичний твір - психологічний стан спокійний, врівноважений, мозок у стані роздумів та творчої уяви, на малюнку переважають спокійні відтінки кольорів.
Рок - психологічний стан збуджений, агресивний, неврівноважений, думки відсутні, переважають гарячі кольори.
Висновок: Музика впливає на психологічний стан людини. Для зосередженості та врівноваженості слід слухати класичні твори. Психологи рекомендують слухати твори, де звучить скрипка та флейта. Ці твори найбільше сприяють розвитку інтелекту та творчої уяви. Такі твори мені допомагають виконувати домашні завдання, зокрема у написанні творів.
 Прослуховування музичного твору
Учень 4: Взявши інтерв'ю у психолога, я теж хочу поділитися своїми думками. Музика виступає як засіб для відволікання від хвилюючих думок людини  і як засіб заспокоєння і лікування. Велике значення відіграє музика, як засіб боротьби з перевтомою. Музика може задавати певний ритм перед початком роботи, направляти на глибокий відпочинок під час перерви.
Проведені вченими спостереження над людьми з різною музичною підготовкою показали, що найсильнішу фізіологічну дію на організм проявляють тільки добре відомі мелодії. Тому використовуючи музику у якості допоміжного лікувального засобу, потрібно враховувати відповідні смаки тих чи інших людей. Наукові відкриття показали, що будова більшості музичних творів великих майстрів підпорядкована суворій математичній логіці, яка, звісно, у свою чергу не визнавалась геніями мистецтва в момент творіння. Зокрема мова йде про логіку кількості і співвідношення довгих і коротких повторів, Сприймаючи твори, слухач завжди створює в своїй уяві паралельно розгортаючи музичну структуру, в основі якої лежать механізми випереджаючого відображення , коли кожний новий стимул не тільки з нетерпінням очікується, але й активно напрошується ззовні. Спів падання чекання з реальним розвитком музичної фрази, на думку В.С.Лобзіна і    М.М. Решетнікова створює те прекрасне почуття задоволення, яке характеризується, як естетичне виховання. Музичний твір, який повністю складається з несподіванок називається «какоокопія», так як і безкінечно триваюча нота, не тільки не викликає естетичних почуттів, але може навіть викликати психологічні порушення.
Учень 5: Нещодавно я прочитала статтю про лікувальні можливості музики і зацікавилась цим. Виявляється, що саме за допомогою музики лікували безсоння ще в Давньому Єгипті. А сьогодні в Китаї виготовляють музичні альбоми з досить оригінальними назвами: «Травлення», «Безсоння», «Мігрень». Ще також приймають ці музичні твори як ліки. Подібні музичні збірки виготовляють і в Японії. Ще в третьому столітті до нашої ери за допомогою спеціально підібраних мелодій лікували від смутку, нервових розладів і серцевих хвороб. Від мажорних мелодій навіть квіти ростуть набагато швидше і розквітають раніше свого терміну. Для прикладу давайте послухаємо «Аве Марія» Шуберта.  Розкажіть про свої відчуття під час прослуховування цього музичного твору.
Учень 6: Люди здавна прагнули до краси і намагалися оточити себе красивим. Так виникло мистецтво. Відтворюючи життя у якісь формі (художнього твору, живопису, музики, скульптури...) митці намагаються не лише повідомити про щось, а вплинути на людські почуття, прославити красу і добро, засудити потворне.
Нещодавно я познайомилася з професійною піаністкою Л.В.Вольською. Ми говорили про те, як музика впливає на життя людини, на її емоційний та духовний стан.
Я дізналася багато нового для себе та цікавого про відомих людей, таких як: Бах, Бетховен, Моцарт... Людмила Вікторівна розповіла про те, чому Бетховена називають, дійсно, великим композитором. А ви знаєте чому? Бетховен, створюючи свої композиції, був глухим. Він не чув звучання, а відчував душею цей ритм. Слухаючи «Місячну сонату» Бетховена, я була зачарована цим витвором мистецтва.
Звучить «Місячна соната»
Я переконалася, що музика є невід'ємною часткою людської душі, через яку ми виражаємо свої почуття, емоції, настрій..
Учень 7: Не тільки музика, а й живопис впливає на розвиток особистості, творить людину, розвиває її естетичні смаки.
Справжній митець, створюючи свій твір, втілює у своє дітище душу, яка живе віками і спонукає до роздумів і розгадки потайного змісту.
 слайд
Прикладом цього є найпоетичніший шедевр Леонардо де Вінчі «Джоконда». Притягальна сила цього твору пояснює багатогранністю образу, котрий живе, дихає, змінює нюанси звучання. Вдивляючись в образ, я помітила усмішку, яка мене зачарувала. Вона зароджується і в той же час ніколи не зникає.
 слайд
Славнозвісна «Сікстинська Мадонна»- вершина творчості Рафаеля. Постать ставної жінки, що несе хлопчика, тримаючи його міцними, але ніжними руками. Уже в тому , як вона тримає сина і навіть, у тіні якої окреслено постать і покривало, є щось невимовно сумне, принадне й разом з тим величне, таке, що кожній людині нагадує матір.
 слайд
«Серед хвиль»- шедевр Івана Айвазовського. Грізна стихія не давить своєю міццю, а захвачує красою, захоплює прозорими сонячним промінням води, тонким мереживом піни.
Споглядання цих картин спонукають нас до роздумів, виховують в нас естетичні смаки.
Учень 8: Нещодавно ми були запрошені в гості до відомого місцевого живописця Б.М. Негоди. Його життя наповнене змістом: зустрічами нашої країни, цікавими, різноманітними виставками, особистим досвідом, як митця і представника української еліти.
 Відеозапис з місцевим художником Б.М. Негодою

Бесіда за запитаннями:
1)  Які функції виконує мистецтво в житті людини?
2)   Чи займаєтеся ви мистецтвом?
Вчитель: Ваші докази та аргументи щодо важливості мистецтва були переконливими та обґрунтованими. У своїх статтях хотілось би , щоб ви торкнулися питання розвитку мистецтва у нашій країні і запропонували шляхи, його вирішення.

Написати статтю на тему: «Мистецтво у житті людини».

Комментариев нет:

Отправить комментарий